ICY BOX IB-DK2241AC Multi Docking Station
Open installments calculator
Photopoint hire purchase calculator
Please add some items to your shopping cart and choose "hire purchase" for the payment type
Main info
Warning: Last items in stock!
ICY BOX IB-DK2241AC Multi Docking Station for Notebooks and PCs
Features
  • Input: (to Notebook / PC):
    • USB 3.0 type B female
  • Output:
    • 2x USB 3.0 type A female
    • Including 1x USB 3.0 5 V charger for Smartphone / Tablet
    • 1x Microphone 3.5 mm jack
    • 1x Earphone 3.5 mm jack
    • 1x HDMI Connector
    • 1x DVI-I (Dual-Link) 24+5 female
    • 1x Gigabit LAN RJ45 female
    • 4x USB 2.0 type A female
Allrounder in fancy piano lacquer look
  • Extends 1x USB 3.0 to 11 further interfaces
  • Including 1 Adapter DVI to VGA
  • USB 3.0 backwards compatible with USB 2.0
  • Vertical (with stand foot) und horizontal settable
  • Plug & Play and Hot Swap
  • Power adapter (100 - 240V), 5 V/4 A, 20 W
Feature2 usb-a-3-0-buchse
Feature6 rj45-buchse
Type 1x USB-B
Speed 3.0 / 3.1 Gen. 1 (5 Gbit/s)
Amount Type 1 6x
Amount Type 2 1x
Type 3 3,5 mm Klinke
Type 4 DVI-I
Amount Type 4 1x
Type 5 3,5 mm Audio out