Samsung S49CG950EU
Open installments calculator
Photopoint hire purchase calculator
Please add some items to your shopping cart and choose "hire purchase" for the payment type
Main info
Samsung S49CG950EU - 49" Curved 240 Hz Odyssey G9
Features:
  • Display diagonal: 124 cm / 49 "
  • Resolution: 5,120 x 1,440
  • Screen curvature: 1000R
  • Aspect ratio: 32:9
  • Panel type: VA
  • Brightness: 450 cd/2
  • Contrast: 2,500:1
  • HDR10+ Gaming
  • AMD FreeSync Premium Pro
  • Response time: 1ms (GtG)
  • Viewing angle (H / V): 178 ° /178 °
  • Connectivity:
    • 1x Displayport 1.4
    • 2x HDMI 2.1
    • 1x headphones
    • 2x USB hub 3.0
  • Stand:
    • Height adjustable: 120 mm (+/- 5 mm)
    • Tiltable: -2 ° +/- 2 °) ~ 11 ° (+/- 2 °)
    • Rotatable: -15 (+/- 3 °) ~ 15 ° (+/- 3 °)
  • Wall mounting: 100 x 100
Feature3 amd-freesync-premium
Screen Diagonal (cm) 124
Screen Size (inch) 49
Max. Resolution (Pixels) 5120 x 1440
Panel VA
Contrast Ratio 2500:1
Brightness (cd/m²) 450
Aspect Ratio 32:9
Horizontal Viewing Angle (°) 178
Vertical Viewing Angle (°) 178
Response Time (ms) 1
Colour Value eek--class-g
Resolution DQHD (5120 x 1440 Pixel)
Adaptive Synchronisation AMD FreeSync Premium Pro
Trade Mark Samsung
Model S49CG950EU
Power consumption in on-mode (kWh/1000h) 45
Power consumption in on-mode in HDR mode (kWh/1000h) 147
Visible Screen Diagonal (cm) 124
Visible Screen Diagonal (inch) 49
Resolution (Pixels) 5120 x 1440
HDMI 2.1 2x
DisplayPort 1x DisplayPort 1.4
Stand Yes
Wall Mount Optional at Extra Cost
Mounting Standard VESA (mm) 100x100
Colour Black
Height incl. Stand (cm) 56,8
Height without Stand (cm) 36,4
Depth incl. Stand (cm) 42,1
Depth without Stand (cm) 29,4
Weight incl. Stand (kg) 15,6
Weight without Stand (kg) 10,6
Feature6 usb
Energy Efficiency Class G
Energy efficiency class from A (highest efficiency) to G (lowest efficiency) G
Energy efficiency class in HDR mode from A (highest efficiency) to G (lowest efficiency) G
Extended warranties and insurance:
Choose a suitable extended warranty and insurance in checkout..
Display
Display size
124 cm
49"