Parim valvekaamera ehk millist valvekaamerat valida?

Parim valvekaamera ehk millist valvekaamerat valida?

Valvekaamerasüsteem on suurepärane vahend kodu kaitsmiseks. Vargad on nähtavate turvakaameratega kinnistute suhtes alati pigem ettevaatlikud. Kui aga kuritegu siiski juhtub, aitavad turvakaamerad koguda tõendeid.

Tänu pidevalt laienevale koduvalvekaamerate valikule pole kunagi varem olnud niivõrd lihtne  oma kodul silma peal hoida. Kuidas leida aga parim turvakaamera? Ja millele tuleks valikut tehes eelkõige mõelda?

Valvekaamera suvilasse või koju – kuhu kaamera paigutada?

Esimese sammuna on tarvis selgeks teha, kas kaamera hakkab olema õues või siseruumides. 

Muidugi on võimalik, et tõhusa turvalisuse tagamiseks vajad oma koju või suvilasse mõlemaid.

Kuhu paigaldada kaamera?

Õues on mõistlik paigutada turvakaamera otse peasissepääsu juurde, sest nõnda on kurjade plaanidega tegelastel kohe selge, et neid jälgitakse ning juba see iseenesest võib sissetungija tegevuse katkestada. Sel põhjusel paigaldatakse mõnikord isegi „libakaameraid“. Paraku ei ole neist mingit kasu, kui midagi siiski juhtub.

Netatmo turvakaamera sireeniga Presence


Kahtlemata on mõttekam paigaldada oma kodu turvalisuse nimel pigem reaalsed, kvaliteetsed ja töökindlad valvekaamerad.

Välitingimustesse mõeldud kaamerate puhul tasub meeles pidada, et need peavad kannatama külma, vihma, tugevat päikesevalgust ja muid keerukaid ilmastikutingimusi. Isegi esmapilgul niivõrd tühine asi nagu ämblikuvõrk võib varjata vaate ja muuta nähtavuse pea võimatuks.

Sisekaamera valik on selle võrra jällegi lihtsam, et ilmastikutingimustele pole tarvis mõelda.

Videovalve koju – juhtmega või juhtmevaba?

Järgmine oluline tegur, mis tuleb kodust valvesüsteemi valides selgeks teha, on see, et kas soovid, et turvakaamera oleks juhtmevaba või mitte.

Juhtmega valvekaamerad saadavad enamasti kindlamat ja turvalisemat videosignaali, kuna edastavad infot kaabli, mitte õhu kaudu. Küll aga võib nende eelistamine nõuda rohkem raha ja vaeva, sest enne kasutamist tuleb paigaldada sobiv juhtmestik. See tähendab paigaldaja palkamist või kaabli ostmist ja oma isiklike oskuste, närvide ning aja kulutamist.

Juhtmevabasid kaameraid seevastu saab hõlpsasti paigutada peaaegu kõikjale ja tüütute kaablite pärast pead valutada pole tarvis.

Tänu pidevalt paranevatele krüpteerimisprotokollidele on ka juhtmevaba videosignaali tugevus muutumas üha väiksemaks probleemiks.

Millist valvekaamerat valida, kas fikseeritud kaamerapildiga või liikuva vaatega (PTZ)?

Kas plaanid hoida oma turvakaamerat ühe kindla vaatega fikseerituna või soovid pigem võimalust ringi vaadata? Kui on tarvis keskenduda ainult teatud osale ruumist, sissepääsust või parklast, siis sobib suurepäraselt standardformaadis fikseeritud kaamera.

Kui aga soovid, et kaamerat saaks kaugjuhtimisega pöörata ja suumida, et jälgida kindlat tegevust või katta laiemat ala, siis valige Pan-Tilt-Zoom (PTZ) valvekaamera. Tegemist on panoraamimis-, kallutamis- ja suumimisfunktsiooniga.

PTZ turvakaamera


Kõike seda teeb valvekaamera vastavalt vajadusele sinu käsul, kuid on ka PTZ-kaameraid, mida saab programmeerida automaatselt panoraamima, kallutama ja suumima, kui tuvastatakse liikumine.

Hea näide niisuguse pöördkaamera kohta on näiteks Reolink E1 Outdoor PTZ WiFi Camera.

Kas pigem valvekaamera komplekt või üksik kaamera?

Koduse videovalvesüsteemi jaoks vajab enamik inimesi 2–6 turvakaamerat. Ettevõtte tarbeks võib aga vaja minna suur valvekaamera komplekt - lausa mitukümmend kaamerat. Kõik oleneb kinnisvara suurusest. On selge, et vastus sellele küsimusele sõltub sinu konkreetsetest vajadustest ja eelistustest.

Kui aga rääkida üldreeglist, siis enamiku kodude jaoks on suurepärane algus 3–4 kaamerat järgmistele aladele:

  •  uksekellakaamera välisuksel silma peal hoidmiseks;
  •  1­–2 välikaamerat maja ette ja taha;
  •  sisekaamera väärtuslike asjade, laste või lemmikloomade jälgimiseks.


Täpsed asukohad sõltuvad aga mõistagi iga inimese vajadustest ning kodu suurusest.

Kuidas leida parim valvekaamera ehk millised tehnilised aspektid on eriti olulised?

Kindlasti peab kvaliteetne turvakaamera olema usaldusväärne, hea kasutusmugavusega, lihtsasti paigaldatav ja selge vaatega.

Aga millised tehnilised omadused tuleb enne valvekaamera soetamist läbi mõelda?

Öörežiimi olemasolu

Paikades, kus pole korralikku püsivalgustust, on öörežiimi ning infrapuna LED-idega turvakaamera olemasolu kahtlemata väga oluline. Pealegi toimuvad sissemurdmised ja vargused enamasti just pimedas või hämaral ajal.

Kaamerapildi kvaliteet

Tegelikult on see üks olulisemaid aspekte, sest mis kasu on valvekaamerast, kui selle pilt on hägune, udune ja kurjategija on seetõttu täiesti tuvastamatu?

Seega peaks kaamera puhul pöörama tähelepanu omadustele, mis on seotud pildi kvaliteediga, ja sellele, kuidas kaamera saab oma tööga hakkama ka keerulistes valgustingimustes. Lisaks on olulised ka muud tehnilised nüansid.

Resolutsioon võiks olla vähemalt Full HD 1920x1080p ning 4 megapikslit või rohkem. Kui tegemist on 4K kaameraga, siis sensor peaks olema ½ tolli või suurem, sest muidu võib pilt kehvades valgustingimustes kesiseks jääda.

Valgustundlikkuse väärtus näitab seda, kui kesistes valgustingimustest on kaamera võimeline veel üsna normaalset pilti kuvama. Heade turvakaamerate valgustundlikkus on 0,1 LUXi (või veelgi parem).

Sensor mõjutab samuti kaamera valgustundlikkust, seega tasub sensori mõõtudele kindlasti tähelepanu pöörata.

Audio võimalus

Kodukasutuses heli edastamise võimalust enamasti tarvis ei lähe. Seda kasutatakse pigem teenindusettevõtetes. Lisaks ei ole kaameratele sisseehitatud mikrofonid enamasti kuigi kõrge kvaliteediga.

Samas tasub teada, et mõnel mudelil on olemas valjuhääldi, mis tähendab, et kaamera kaudu saab rääkida. Kui märkad probleemset olukorda, on võimalik kaamera läheduses viibiva isikuga kõneleda.

Liikumisandur

Liikumisandur on samuti iga turvakaamera jaoks oluline omadus. Kui liikuja ilmub valvealasse, siis alustab kaamera salvestamist. Muidugi tuvastab see aeg-ajalt ka koduloomi, kuid võid siiski avastada ka mitte-kuigi-heade-plaanidega „külalisi“.

Video salvestamine - mälukaart või pilveteenus?

Enamasti on kaameral olemas SD-mälukaardi pesa. Kaardile salvestatakse mõnda aega, pärast seda kustutatakse vanad salvestused ning salvestusprotsess hakkab otsast peale.

IMOU turvakaamerad


Kui kaamera on Wi-Fi kaudu ühenduses, siis leiavad videod tee pilveteenusesse. Seda võimalust pakub enamasti tootja või teenusepakkuja.

Kvaliteetsete valvekaamerate nimel on tarvis teha investeeringuid, kuid need tasuvad end kahtlemata ära, sest nõnda tabad kutsumata külalised teolt ning vajadusel on nende tegude kohta olemas ka tõendid.

Kaitse end ja oma vara ning soeta valvekaamerad Photopointi e-poest!