Targa maja lahendused - Miks? Mida pakub nutikas kodu?

Targa maja lahendused - Miks? Mida pakub nutikas kodu? Üha enam inimesi soovib oma kodu "targaks" muuta, aga mida see tegelikult tähendab?

Kuidas targad kodud meid igapäevastes toimetustes aitavad?

Uurime neid küsimusi lähemalt.

Targa maja lahendused loovad kaasaegse kodu

Mida tähendab tark kodu? Tark kodu võimaldab koduomanikel nutitelefoni või tahvelarvuti ning internetiühenduse kaudu kaugjuhtida termostaate, valgusteid ja muid seadmeid. 

Kodu saab nutikaks seadistada nii juhtmeta kui ka juhtmeühendusega süsteemide kaudu.

Kujutle, kuidas rulood lähevad hämardudes automaatselt alla, kütteseade valib sinu eelistatud temperatuuri ja ahi saadab pärast pitsa valmimist teatise. Tere tulemast tarka koju! 

See, mis võis paarkümmend aastat tagasi kõlada ulmena, on nüüdseks muutumas nii mõneski majapidamises iseenesestmõistetavaks.

Kui soovid nutikate lahenduste ja targa kodu kohta rohkem teada saada, siis loe edasi.

Mis on "tark kodu"?

Kui nimetame maja "targaks", tähendab see, et saame automatiseerida mitmeid protsesse. 

Ühe integreeritud võrgu baasil töötavad erinevad funktsioonid, et sinu igapäevaelu hõlbustada.

Oled ilmselt varem kuulnud terminit "asjade internet"? See kirjeldab võimalust olla ühenduses mitmesuguste digitaalseadmetega isegi suurte vahemaade tagant. 

Netatmo vingugaasiandur


Niisugust ühenduste võrku kasutab nutikas kodu selleks, et koordineerida ja täita õigel ajal määratud ülesandeid – nõnda võib tekkida peaaegu tunne, et kodu suudab "ise mõelda".

Millisel tehnoloogial nutikas kodu põhineb?

Olenevalt paigaldatud nutika kodu tüübist toimib side erinevate seadmete vahel Wi-Fi, raadiosignaali, Bluetoothi või kaabli kaudu.

Erinevad tööelemendid võimaldavad selles võrgus protsesse seadistada, jälgida ja juhtida: näiteks nutikad valgustid ja lülitid, puutepaneelid, hääleabilised ja rakendused.

Kuidas nutikodu seadmed elu paremaks muudavad?

Üldiselt peaks iga tüüpi tehniline lahendus pakkuma kolme peamist eelist: mugavust, tõhusust ja turvalisust. 

Kuidas see tegelikkuses välja näeb, võib olenevalt asjaoludest oluliselt erineda.

Näiteks võib hubastel diivani-õhtutel valguse hämardamise võimalus rakenduse kaudu olla väga mugav.

Termostaadid ja toatemperatuuri regulaatorid aga aitavad säästa energiat, samas kui suitsuandurid või liikumisandurid hoiavad kodu ööpäevaringselt turvalisena.

Isegi kodu sissepääsu saab spetsiaalse tehnoloogiaga täiustada. Kas teadsid, mis on näiteks nutikas lukk? See võimaldab avada ukse võtmevabalt– nii ei pea sa kunagi muretsema võtmete kaotamise pärast.

Näiteks Yale Linus Smart nutilukk lubab ust avada ja lukustada kus iganes viibides ning on loodud elu lihtsustamise ja turvalisuse nimel.

Milline on nutikodu stardikomplekt ehk kuidas alustada?

Niisiis, selleks, et muuta oma tavaline kodu nutikaks koduks, on vaja:

1) Wi-Fi-ühendust,
2) nutikaid seadmeid,
3) targa kodu süsteemi nende seadmete ühendamiseks, jälgimiseks ja juhtimiseks.

Mis on nutikas seade?

Nutikas seade on igasugune elektrooniline seade, mida saab ühendada targa kodu süsteemiga ja mis suudab suhelda teiste seadmetega ning oskab ise teatud otsuseid teha.

Sellised seadmed on näiteks televiisorid, pliidid, signalisatsioonisüsteemid, uksekellad, garaažiuksed ja stereoseadmed. 

Netatmo nutikas uksekell


Neid saab osta eraldi ja pikema aja jooksul, mistõttu on lihtne oma maja tasapisi nutikaks koduks muuta.

Mis on targa kodu süsteem?

Nutika kodu süsteem on nutika kodu nii-öelda keskus, mis interneti kaudu juurdepääsetava tarkvara kaudu kogub igast sinu nutikast seadmest teavet ja võimaldab juhtida kõiki seadmeid ühest kohast.

Tasub aga silmas pidada, et targa kodu süsteemide ühenduvuse jaoks võib olla mitu erinevat võimalust.

Võib juhtuda nii, et mõned seadmed ühilduvad ainult konkreetsete süsteemidega – seega veenduge enne ostmist kindlasti, millega sinu tulevane targa kodu süsteem ühildub.

Kuidas muuta oma tavaline kodu nutikaks koduks?

Lühike vastus on, et kas "kõik asjad korraga" või "ühe sammu kaupa". 

Siiski on mõned asjad, mida igaüks peaks tegema, et olla oma uue ja täiustatud kodu ja nutikate seadmete jaoks täielikult valmis.

Uuenda oma Wi-Fi-ühendust

Kuna kõik nutikodu seadmed kasutavad suhtlemiseks internetti, peaksid veenduma, et sul on teabe jagamiseks piisavalt tugev Wi-Fi ühendus. 

Suurema kodu puhul võiks isegi kaaluda mitme ruuteri hankimist.

Tee uurimistööd

Saadaval on niivõrd palju nutikaid süsteeme ja koduseadmeid, et on tark mõte enne ühe kasuks otsustamist tutvuda ka mõne teise süsteemi võimalustega.

Tee kindlaks oma vajadused

Mõtle välja, mida targalt kodult täpselt ootad ja seejärel vali valdkonnad, millega soovid kohe tegelema hakata.

Väikese uurimistöö kaudu on lihtsam leida sobivaim nutika kodu süsteem ning -seadmed, mis vastavad sinu vajadustele. Pole midagi hullemat, kui osta uus ja uhke vidin vaid selleks, et see mõne nädala pärast nurgas nukralt tolmu koguks.

Nutika kodu tehnoloogia on põnev ning võimalused ja kombinatsioonid on muutumas lõputuks. Lai valik nutika kodu seadmeid ootab sind siinsamas Photopointi e-poes.